The Gathering

MIAA HEADER

The Gathering


Email Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks Print 

Article Index
The Gathering
Rosters
All Pages

UA lacrosse extravaganza starts Thursday; 12 locals set for Senior All-Star game


UNDER ARMOUR ALL-AMERICA LACROSSE WEEKEND

When: Thursday June 28 - Sunday July 2

Where: Towson University

SCHEDULE

Thursday

Underclass Games

Baltimore Command boys vs. New England, 1 p.m.

Baltimore Command girls vs. New England, 1 p.m.

 

Friday

Underclass Games

Baltimore Command boys vs. West, 8:30 a.m.

Baltimore Command girls vs. West, 8:30 a.m.

Baltimore Highlight boys vs. Upstate New York, 8:30 a.m.

Baltimore Command girls vs. Upstate New York, 11 a.m.

Baltimore Command boys vs. South, 1:30 p.m.

Baltimore Highlight boys vs. New England, 1:30 p.m.

Uncommitted Games

2021 Red girls vs. 2021 White, 9:45 a.m.

2020 Red girls vs. 2020 White, 11 a.m.

2019 Red girls vs. 2019 White, 12:15 p.m.

2018 Red girls vs. 2018 White, 1:30 pm.


Saturday 

Uncommitted Games

2021 Black boys vs. 2021 White, 9:45 a.m.

2020 Black boys vs. 2020 White, 11 a.m.

2019 Black boys vs. 2019 White, 12:15 p.m.

2018 Black boys vs. 2018 White, 1:30 p.m.

Underclass Games

Baltimore Command boys vs. Upstate New York, 11:30 a.m.

Baltimore Highlight boys vs. West, 11:30 a.m.

Baltimore Command girls vs. South, 1 p.m.

Baltimore Highlight boys vs. South, 3:15 p.m.

Senior All-America Games

Girls, 5:30 p.m.

Boys, 8 p.m.

 

Sunday

Underclass Games playoffs

BOYS

Command Division

First round 

No. 7 seed vs. No. 2 seed, 8 a.m.

No. 6 seed vs. No. 3 seed, 8 a.m.

No. 5 seed vs. No. 4 seed, 8 a.m.

Semifinals

No. 5/4 winner vs. No. 1 seed, 11:45 a.m.

No. 6/3 winner vs. No. 7/2 winner, 11:45 a.m.

Final

Semifinal winners, 2:15 p.m.

Highlight Division

First round

No. 7 seed vs. No. 2 seed, 10:30 a.m.

No. 6 seed vs. No. 3 seed, 10:30 a.m.

No. 5 seed vs. No. 4 seed, 10:30 a.m.

Semifinals

No. 5/4 winner vs. No. 1 seed, 1 p.m.

No. 6/3 winner vs. No. 7/2 winner, 1 p.m.

Final

Semifinal winners, 3:30 p.m.

 

GIRLS

Command Division

First round

No. 7 seed vs. No. 2 seed, 8 a.m.

No. 6 seed vs. No. 3 seed, 8 a.m.

No. 5 seed vs. No. 4 seed, 8 a.m.

Semifinals

No. 5/4 winner vs. No. 1 seed, 11:45 a.m.

No. 6/3 winner vs. No. 7/2 winner, 11:45 a.m.

Final

Semifinal winners, 2:15 p.m.

 

Highlight Division

First round

No. 7 seed vs. No. 2 seed, 10:30 a.m.

No. 6 seed vs. No. 3 seed, 10:30 a.m.

No. 5 seed vs. No. 4 seed, 10:30 a.m.

Semifinals

No. 5/4 winner vs. No. 1 seed, 1 p.m.

No. 6/3 winner vs. No. 7/2 winner, 1 p.m.

Final

Semifinal winners, 3:30 p.m.

 



Last Updated (Thursday, 29 June 2017 11:14)